zspnr1 200

nekrolog Henryk Mazurek 2019

Śp. Henryk Mazurek pozostanie w pamięci swoich wychowanków i młodszych kolegów jako nauczyciel – legenda, świetny wychowawca,  doskonały znawca zawodu, autorytet moralny i człowiek z zasadami.

III miejsce w krajowej edycji IV Międzynarodowego Konkursu Umiejętności Statystycznych zajęły uczennice: Patrycja Golińska i Monika Sobkowiak z klasy 4 technikum ekonomicznego oraz Angelika Konieczna z 3 klasy technikum grafiki i poligrafii cyfrowej. Opiekunką laureatek jest mgr Małgorzata Ginter.

Uczennice przeprowadziły badania dotyczące „Mobilności zawodowej Polaków”. W pracy zastosowały analizę porównawczą danych wtórnych zebranych i opracowanych przez Eurostat, GUS. Wyniki swoich badań zaprezentowały na dwóch posterach naukowym w języku polskim i angielskim.

Laureatki otrzymały indeksy na cztery uczelnie: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na kierunek biostatystyka, na Uniwersytet Ekonomiczny w Białymstoku na kierunki: ekonomia, ekonomiczno-prawny, logistyka, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie, na Politechnikę Białostocką na wszystkie kierunki oraz na Politechnikę Rzeszowską na kierunki : inżynieria materiałowa, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, biotechnologia, biogospodarka, inżynieria chemiczna i procesowa, technologia chemiczna, finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie, inżynieria i analiza danych, inżynieria medyczna, matematyka.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 czerwca 2019 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Białymstoku. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności uczniów opisywania ich środowiska za pomocą statystyk oraz używania statystyk jako narzędzia do uczenia się o ich codziennym życiu. Udział uczniów w konkursie statystycznym rozwija następujące umiejętności: pracę w zespole, badanie rzeczywistych problemów przy wykorzystaniu zebranych danych, stosowanie umiejętności obliczeniowych i przedstawianie danych za pomocą różnych wykresów / tabel / statystyk, interpretowanie wyników statystycznych, komunikację w formie pisemnej i graficznej.

Organizatorem IV edycji krajowego konkursu jest Sekcja Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Białymstoku. Honorowy patronat: Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - Pana Dominika Rozkruta , Prezydenta Miasta Białegostoku - Pana Tadeusza Truskolaskiego, JM Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego. Organizatorem międzynarodowego konkursu jest Międzynarodowy Instytut Statystyczny (ang. The International Statistical Institute, ISI). Jest to pierwsza tego typu instytucja założona w 1885 r. w Londynie. Od 1948 r. ISI jest agendą ONZ, której członkami są urzędy statystyczne większości państw świata. Misją Instytutu jest globalne promowanie i wspieranie rozwoju statystyki. Działalność ISI koncentruje się wokół usprawniania metod statystycznych oraz ich popularyzowania w świecie. Prace Instytutu wpływają na zwiększanie jakości informacji i analiz w sektorze społecznym i ekonomicznym. ISI jest organizacją pozarządową typu „non profit” (niedochodową), zrzesza 133 kraje. Siedzibą Instytutu jest Haga.